Počítačové sítě

STRK – strukturovaná kabeláž

Strukturovaná kabeláž je univerzální datová a telefonní síť s možností rozšíření. Základem je datový rozvaděč, velikostí dle počtu přípojných míst, odkud vede paprskovitou kabeláží metalické rozvody do jednotlivých zásuvek (resp.dvojzásuvek). Propojení více aktivních prvků lze provést optickými kabely.

Poskytované služby: 

  • Návrhy strukturované kabeláže, zpracování projektové dokumentace
  • Instalace optické a metalické kabeláže, vč zakončení
  • Certifikační měření
  • Dodávky a instalace aktivní části počítačové sítě
  • Služby z oblasti bezpečnosti počítačů (antiviry, firewally)
  • Služby z oblasti domén (registrace domén, vedení, převody)
  • Servis, pravidelné kontroly a revize systémů

KONSTRUKCE SYSTEMU:

Datový rozvaděč

10“ nástěnný – určeno pro velmi malé datové sítě

19“ nástěnný – Určeno pro malé až střední datové sítě (Malé firmy 5-20 zaměstnanců)

19“ stojanový – Určeno pro velké datové sítě – možnost seskupit více datových rozvaděčů

19“serverový – Určeno pro aktivní prvky a servery ve velkých datových rozvodech

Ostatní prvky datového rozvaděče:

  • Ventilátorová jenotka, s regulačním termostatem
  • Osvětlovací jdnotka
  • Napájecí jednotka s přepěťovou ochranou, nebo bez
  • Police pro aktivní prvky
  • Vyvazovací lišty

Datová zásuvka / dvojzásuvka

Jedná se o koncový bod do které se připojuje koncové zářízení (např. PC, tiskárna, telefon…apod.) pomocí propojovacího kabelu s koncovkou RJ45. Datové zásuvky se rozlišují dle kategorie (nejčastěji CAT5e, nebo CAT6), na zásuvky stíněné, nebo nestíněné, na povrch nebo pod omítku.

Metalický rozvod

Je to kabel spojující koncový bod (datovou zásuvku) s patch panelem v datovém rozvaděči. Path panel je distribuční panel, kde jsou ukončeny všechny datové zásuvky. V rozvaděči se poté propojí aktivní prvky datové sítě do jednotlivých datových zásuvek krátkými kabely – patch kabely. Rozvody se instalují převážně v parapetních kanálech a lištách na povrchu, nebo v trubkách pod omítkou z důvodu jednoduché rozšiřitelnosti systému.Jednotlivé kabely se rozlišují dle kategorie, (nejčastěji CAT5e, nebo CAT6), na kabely stíněné, nebo nestíněné, vnitřní, venkovní, nebo s požární odolností.

Optický rozvod

Jedná se převážně o kabel propojující několik aktivních datových prvků na vzdálenější místa. Optický kabel se ukončuje v optické vaně (v datovém rozvaděči) na konektorech, ty jsou pak propojeny optickými patch kabely s aktivními prvky. Napojení optického kabelu na optické konektory se provádí metodou lepení, nebo svařování (kvalitnější spoj). Optické kabely se rozlišují na kabely MM (mutimod), nebo SM (singlemod), na vnitřní pod omítku, nebo do instalačních lišt, ne venkovní s ochranou proti hlodavcům, venkovní závěsné, také dle počtu optických vláken (nejčastěji 1,2,4,9, 12, nebo 24). Výhodami optických tras jsou vysoké přenosové rychlosti i na velké vzdálenosti a neomezená šířka přenosového pásma bez ohledu na rušení okolními vlivy.

TYPY SYSTÉMU

Naše firma převážně instaluje systémy strukturované kabeláže SOLARIX, nebo PANDUIT – pro metalické rozvody používáme kabeláže BELDEN, pro jednodušší aplikace kabely EMOS. Datové rozvaděče a jejich výzbroj dodáváme od českého výrobce TRITON, nebo levnější XtendLan.

Naším hlavním dodavatelem datových prvků je velkoobchod ASM